Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara Türkiye ilimizin başkenti sıfatını taşıyan ve tarihi bir geçmişi olan Türkiye’nin ikinci en kalabalık şehrimizdir. Bir çoğumuzun yolu farklı sebeplerle Ankara’ya düşüyor. Kimimizin bir arkadaşı Ankara’da yaşıyordur onu ziyarete gidiyoruzdur. Kimimizin bir yakını, bir arkadaşı, bir aile ferdi Ankara’da askerliğini yapıyordur, Ankara’da yemin töreni vardır onu ziyarete gidiyoruzdur. Veya amacaını sadece gezip görmektir. Daha önce Ankara’ya hiç gitmemişsinizdir. Ankara’yı gezip görmek için istemişsinizdir. Veya başka bir yere giderken Ankara yolunuzun üstüdür. Ve zamanınız vardır. Buralara kadar gelmişken Ankara’ya uğramadan geçmeyelim dersiniz.

Ankara’da gezilecek nereler var ? Ankara’ya geldiğimde nereleri ve neleri görmeliyiz ? Ankara’ya gelmişken nereleri görmeden Ankara’dan kesinlikle gitmemeleriyiz ? Ankara’da ne yenir ? Ankara’nın nesi meşhurdur ? Ankara’da nerede kalınır ? Ankara’da nerede konaklanır ? Ankara’Da en ucuz konaklama şekli nedir ? Ankara gezmesi için kadar süre gereklidir ?

1. Anıtkabir

Ankara deyince hepimizin ilk aklına gelen şey Anıtkabir’ dir. Ve tabi ki Ankara’da gezilecek yerler listesinin birinci sırasındadır ve il gezilmesi gereken yerdir. Eğer Ankara’da kısıtlı bir zamanınız varsa ve  gezilecek yerlerden sadece birkaçını tercih etmek zorunda kalıyorsanız Anıtkabir’i en başa yerleştirin. Ankara’da bulunan Anıtkabir, Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Anıttepe’de bulunan anıt mezarıdır.

Ankara anıttepe’de bulunan anıtkabir’in kuruluşu, proje aşaması, inşaat aşamaları, anıt mezarın taşınması, harika mimari özellikleri, bölümleri, tarihi ile ilgili bilgileri içerisine girdiğinizde zaten ayrıntılarıyla a çok güzel bir şekilde öğreniyorsunuz. O yüzden ben Ankara Anıtkabir ile ilgili bu bilgilerin ayrıntısına girmeyeceğim.

Kısaca Anıtkabir ile ilgili bilmeniz gereken önemli ve ilginç bilgler şöyle :

 • Mustafa Kemal Atatürk’ün Anıttepe’de bulunan anıt mezarıdır.
 • 1973’ten beri İsmet İnönü’nün kabri de Anıtkabir’dedir.
 • Anıtkabir için bir proje yarışması yapıldı ve bu proje yarışmasında kazanan Prof. Dr. Emin Onat ve Doç. Dr. Ahmet Orhan Arda’nın projesinin uygulanmasına karar verildi.
 • 9 Ekim 1944 tarihinde yapım inşaatı başlandı. Anıtkabir’in yapımı 9 yılda dört aşamalı olarak 1953 yılında tamamlandı.

Anıtkabir içerisinde gezmeniz gereken bir çok bölüm bulunduğu için size tavsiyem Ankara anıtkabir için gezilecek zamanınızın çoğunu ayırın. Çünkü tam olarak hakkıyla gezmeniz uzun zaman alıyor.

Anıtkabir içerisinde gezilecek başlıca bölümler :

 • Barış Parkı
 • Aslanlı Yol
 • Tören meydanı
 • Mozole
 • İstiklal Kulesi
 • Hürriyet Kulesi
 • Mehmetçik Kulesi
 • Zafer Kulesi
 • İsmet İnönü’nün lahdi
 • Barış Kulesi
 • Misak-ı Millî Kulesi
 • Cumhuriyet Kulesi
 • Şeref Holü
 • Sakarya Meydan Muharebesi Konulu Kabartma
 • Başkomutan Meydan Muharebesi Konulu Kabartma

Ankara Anırkabir ile ilgili dedğim gibi ayrnıtılı bilgiye girmeyeceğim ama size tavsiyem her yerini mutlaka karış karış gezin ve öğrenin. Anıtkabir içerisinde video gösterilen ekrankar var. Örneğin anıt mezarın nasıl anıttepe’ye taşındığı ile ilgili. Mutlaka bu videoları izleyin duvarlardaki tarihi bilgileri okuyun. Hem bilgilenecek hem öğrendiğiniz  ilginç bilgilerle meraklanacaksınız.

2. Kuğulu Park

Kuğulu Park Ankara ilinde kavaklıdere mahalesinde bulunuyor. Kuğulu park Ankara’da bilinen ve ankarada gezilecek yer deyince akla gelen yerlerden biridir. Kuğulu park yeşillikler, çiçekler içerisinde bir parktır. İçerisinde bir havuz bulunuyor. Havuz kenarındaki koltuklarda otururken havuzda yüzen kuğuları, ördekleri, kazları izlerken huzur bulabilirsiniz. Ankara Kuğulu Parkın yan tarafında ise çocuklarınız ile gezmeye geldiğinizde hoşça vakit geçirebilecekleri çocuk oyun alanları ve sizinde oturup sohbet edeceğiniz Ankara’yı gezme planı sırasında bir dinlenme durağı olarak kullanabileceğiniz cafe bulunuyor. Ankara kuğulu parkın sembolü kuğulu parktır. Kuğulu parkta kuğunun yanında toplamda 24 çeşit kuş türü bulunuyor.

3. Ankara Kalesi

Ankara kalesi Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan tarihi bir kaledir. Ankara’da kime sorsanız gösterir klasik cümlesindeki gibi Ankara’da turistik gezilecek yerler arasındadır. Ankara kalesinin hemen giriş bölümünde satıcılar bulunuyor. Bu satıcılar Ankara ile ilgili anı olabilecek hediyelik eşyalar satıyor. Dilerseniz Ankara gezinizin anısı için buradan hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Ankara kalesine giriş ücretsizdir. Ankara kalesine girdiğinizde klasik bir kale mimarisi göreceksiniz. Kalenin en tepesine çıktığınızda ise tüm Ankara’yı görebileceğiniz bir manzara sizi bekliyor olacak. Kalenin tepesinden Anıtkabiri, Atatürk Orman Çifliğini vs. görebiliyorsunuz. Kendi aracınız olsa bile Ankara Kalesine giden yolun darlığından dolayı bir yerden sonra yürüyerek gitmek durumundasınız. Bilginiz olsun Ankara Kalesine giden yol biraz yokuş. Kale gezintisi dönüşünde ise oturup dinlenebileceğiniz, çay içebileceğiniz kale içinde bir cafe bulunuyor. Ayrıca karnınız acıktıysa burada gözleme gibi yemek seçeneklerinizde mevcut.


4.Kızılay Meydanı

Her şehrin olduğu gibi Ankara’nında meşhur bir meydanı vardır. Kızılay Meydanı. Ankara’nın gezilip görülmesi gereken yerlerinden biri olan Kızılay meydanı şehrin merkezinde ve sürekli kalabalık olan bir mevkidir. Haberlerde, televizyonda da sık sık gördüğünüz ve karşınıza çıkan Kızılay meydanını Ankara’ya geldiğinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

5. Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli parkı Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde yer alan ve doğal güzelliğe sahip bir parktır. Ankara geldiğinizde bir huzur molası verip dinlenebileceğiniz güzel bir alandır. İçerisinde bulunan sıcak ve soğuk su kaynaklarından dolayı kaplıca turizmi yönü mevcuttur. Alanın volkanik bir yapısı vardır. Özellikle kampseverler için çok güzel bir konaklama yeridir. Çadır konaklaması yapılmaktadır.

6. Papazın Bağı

Ankara’nın karasal iklimi ve binaları arasında harika bir ortama sahip olan bir yer var. Ankara Botanik Park. Çoğu Ankara’lı dahi burayı bilmediğinden emin olabilirsiniz. Beni Ankaralı bir arkadaşım götürmüştü. O da doğma büyüme Ankara’lı olduğu halde bu yeri daha geçenlerde tesadüfen öğrenmiş. Ankara’ya ilk geldiğimde bu binalar arasındaki şehrin içerisinde böyle gezilip görülesi değer botanik park, doğa harikası bir yerin olmasına inanmak zordu. Ama arkadaşım sayesinde bu yeri de keşfetmiş oldum. Botanik park İçerisinde Ördekler kazlar geziyor, Köy yumurtası satılıyor. Her yer ağaç ve yaprak dolu. Masal diyarı gibi bir yer.

Ankara’nın bu gizli cennetinde mükellef bir köy kahvaltısı edebilirsiniz. Yada çayla şöyle güzel bir menemen yiyebilirsiniz. Emin olun bu yeşillikler içerisinde iştahınız açılacak. Ankara’da eşi benzeri bulunmaz bir yer olmasına rağmen fiyatlar zannedildiği kadar uçuk değil hatta gayet uygun. Genelde hafta sonları öğrenciler Ankara’da bulunan bu gezilecek yere kahvaltıya geliyorlar. Eminim baharda ayrı bir güzelliği vardır. Resimlerde gördüğünüz gibi ben buraya sonbaharda gittim. Sanki özel olarak yapılmış kapalı bir alan gibi dursa da burası doğal bir alan. Her yer kahverengi yapraklarla bezenmiş görülmemiş güzellik. Ankara’da bulunan bu alan resimde gördüğünüz gibi bu ağaçlık arazinin içerisinde bir yumurta kümesi bulunuyor ve isteyen misafirler buradan doğal köy yumurtası satın alabiliyor. Tek yapmanız gereken zile basmak. 🙂

     

Pamukkale’de Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar yazımı okumak için tıklayın.
Davraz Kayak Merkezi yazımı okumak için tıklayın.

Konuyla ilgili sorularınız olur ise aşağıdaki form vasıtası ile sorabilirsiniz, hızlı bir şekilde cevap verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir