Boş Zamanda Yapılabilecek 22 Aktivite

Rutin hayatınıza renk katın ve mutlu olun. Boş zamanlarımız da bazen boşluğa düşer ve içimizden hiç bir şey yapmak gelmez. ya da ne yapacağınıza karar veremeyiz. Yada ne yapabileceğimizi hiç bilmeyiz. Araştırmalar kanıtlanmıştır ki boş zamanımızda yapacağımız en gereksiz veya en saçma aktivite bile psikolojimize boş durmaktan çok daha iyi geliyor. Çok daha mutlu oluyoruz. Aslında yapılabilecek ve kaliteli zaman geçirebileceğimiz o kadar çok şey vardır ki…İşte boş zamanımızda, tatilimizde veya iyi vakit geçirmek istediğimizde yapılabilecek aktiviteler :

1. Film İzlemek

 • Hayatımız, dünya’daki tüm tecrübeleri edinmek ve yaşamak için çok kısa. Bu tecrübeleri edinmenin alternatif yolu farklı deneyimlere sahip insanlarla tanışmak veya bu insanları seyretmektir, diye düşünürüm hep. Ve boş zamanımızda film izlemek bunu bize kazandırır. Daha geniş bir bakış açısına kavuşmamızı, eğlenceli vakit geçirmemizi sağlar. Boş vaktiniz varsa mısırları patlatın ve bir film açın.

2. Müzik Dinlemek

 • Müziğin gerçekten de ruhun gıdası olduğunu açıklayan birçok bilimsel araştırma günümüzde mevcut. Müzik dinlemek şiddet eğiliminizi azaltır, mutluluk hormonu salgılatır, sinirlerinizi yatıştırırır. Yani kısacası boş zamanınız da rahatlamak ve kafa dağıtmak istiyorsanız birebirdir. Boş zamanınızın olduğu bir güne güzel bir başlangıç yapmak istiyorsanız müziğinizi açın ve ılık bir duşa girin ışığı kapatın ve birkaç mum yakın. Yorgun bedeninize çok iyi gelecek.

3.Belgesel İzlemek

 • Çoğu insana boş zamanında belgesel izleme fikri garip gelebilir. Çünkü maalesef çoğu insan gerçekten de belgesellere karşı ön yargı yüklüdür. Ama bir belgesel izledikten sonra devamı geleceğinden ve sürekli izlemek isteyeceğinizden emin olabilirsiniz. Herkes okumayı sevmez, bazılarımız izlemeyi sever. Bazılarımızın görsel zekası daha yüksektir ve seyrederek öğrenmeyi sever. İşte bu insanlar için boş zamanda yapılacak aktiviteler arasında belgesel izlemek ilk sırada gelir. Size ilginç gelen bir konuyu yazın ve belgeselini izleyin. Uzay, felsefe, psikoloji, matematik,bilim, hayvalar yada herhangi bir spor dalı. Çok ilginç olacak, hadi bakalım…

4. Yabancı Bir Diziye Başlamak

 • Sevdiğiniz türde yabancı bir diziye başlayın ve deyim yerindeyse o dizinin bağımlısı olun. Yabancı bir dizi izlemek yabancı dilini geliştirmek isteyen insanlar için çok güzel ve eğlenceli bir yöntem. Kendi ülkenizden farklı diyarlardaki dizileri seyretmek ufkunuzu genişletecek ve belki size bir konuyla ilgili ilhan verecektir. Ve gerçekten sevdiğiniz bir diziye başlarsanız işten eve gelip bir bölüm seyretmek için bütün gün sabırsızlanacaksınız yada boş zamanı kendiniz yaratacaksınız.

5. Okumak

 • Okumak, şuan bulunduğunuz yaşamdan soyutlanıp farklı diyarlara yaptığınız bir yolculuktur bence. Beyninize yaptığınız en rahatlatıcı terapidir. Geleceğinize yaptığınız yatırımdır.Boş zamanınızda kendinize yaptığınız en büyük iyiliktir. Asla boşa akıtmadığınız zamandır. Mevsim yaz ise kitabınızı alın ve kendinizi dışarı atın. Parklara çimenlere. Baharın kokusunu alarak kitap okuyun, dergi okuyun. Araştırmak okuyun. Mevsim kış ise kanepenin en sevdiğiniz köşesine veya en sevdiğiniz camın kenarındaki tekli koltuğa geçin ve sıcacık battaniyenizi. Ve tabi ki güzel demlenmiş bir çay veya kahve severler için bir türk kahvesi. Kitabınız ve siz baş başa olun. Odaklanın. Okuyun. Boş zamanınızda mutluluğun formülü bu kadar basit işte.

6. Sevdiklerinizle Vakit Geçirmek

 • Bize en iyi gelen şey sevgi. Boş zamanınız da kendinize bir iyilik yapın. Ne zamandır isteyipte buluşamadığın arkadaşlarınla buluş. Dışarda bir kahve içmeye davet et. Eskilerden veya güncel konulardan konuşun. Anne ve babanla vakit geçir. Eşine ve çocuğuna vakit ayır. Sevdiklerine vakit ayırman demek kendine vakit ayırmak demektir.

7. Hobinizle İlgilenmek veya Hobi Edinmek

 • Belki çalışırken yapamadığınız ama yapmak istediğiniz içinizde kalan birşeyler var. Keşke bir boş vaktim olsa da yapsam dediğiniz şeyler. Ama çalışırken o boş zaman bir türlü bulunmaz. Hafta sonu gelir. Boş zaman vardır. Bu seferde nereden başlanacağı bilinmez. O kadar da karmaşık değiş aslında hayat. O kadar da zor değil boş zamanınızı değerlendirip mutlu olmak. Yapılabilecek o kadar çok hobi var ki. Sizin ilgi duyduğunuz ve size uygun olan bir hobi araştırın ve sadece deneyin. O olmuyorsa başka bir şey deneyin. Bir müzik aleti kursuna gidebilir yada kendiniz evde öğrenebilirsiniz. Veya resim yapabilirsiniz.Bir sporla ilgilenebilirsiniz. Orası tamamen size kalmış.

8. İnternetten Yatırım Yapmak

 • Boş vaktinizi ekonominize yatırım yaparak değerlendirebilirsiniz. Forex güzel bir yol. Araştırın, öğrenin ve yatırım yapın.

9. Bulmaca, Sudoku vs. Çözmek

 • Boş zamanınız da TV’ye kilitlenip zekanızın körelmesine izin vermeyin. Bulmaca, sudoku gibi oyunlar kanıtlanmıştır ki beyne iyi geliyor ve alzimer olma riskini azaltıyor. Hem hoşça vakit geçirip hem zekanızı geliştirebilirsiniz.

10. Araştırmak Yapmak

 • Kaç zamandır merak ettiğiniz bir konu var. Ama bir türlü vakit bulupda merakınızı gideremediniz. Boş zaman bunun için biçilmiş kaftan. Boş vaktinizi bilginize bilgi katarak, meraklarınızı gidererek, kendinizi geliştirerek geçirin.

11. Dil Öğrenmek

 • Boş zamanınızı dil öğrenerek çok yararlı bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Hemde oturduğunuz yerden. Artık internet o kadar büyük bir ağ ki her aradığınıza bir tıkla ulaşabiliyorsunuz. Kitaplar, videolar, dersler, araştırmalar. Sürekli kafanıza takılıp kalan şu dil konusunu artık halledin ve çalışmalara boş vakitleriniz de başlayın.

12. Egzersiz Yapmak

 • Egzersiz yapmak hem zihnizize hem bedeneniniz çok iyi gelen bir aktivite. Boş zamanınız varsa bunu formunuzu korumak ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak için değerlendirebilirsiniz.

13. Balık Tutmak

 • Yeteniğiniz varsa veya yoksa önemli değil. Önemli olan balığın oltaya gelmesini beklerken ki zihninizde oluşan dinginlik. Ve eğer tutabilirseniz eve akşam yemeği götürebilmenin gururu.

14. Sinemaya, Tiyatroya, Operaya Gitmek

 • Boş zamanınızı evde oturarak öldürmek istemiyorum diyenlere. Sosyalleşmenin güzel yolları. Kültürünü arttırmanız zevkli halleri. Not: Daha önce operaya gitmediyseniz mutlaka bir kere deneyin.

15. Bisiklet veya Paten Sürmek

 • Hem egzersiz yapıp hem grupça eğlenebileceğiniz aktiviteler.

16. Alışveriş Yapmak

 • Boş zamanınızı ne zamandır alamadığınız ihtiyaçlarınızı alarak değerlendirebilirsiniz.

17. Seyehat Etmek

 • Gidebileceğiniz görebileceğiniz herşeyi görmeye gidin. Yani gezin. Boş zamanınızı gezerek değerlendirmek gibi yoktur.

18. Fotoğraf Çekmek

 • Fotoğraf çekmek hobiniz olmasına gerek yok. Güzel kareler yakalayın. Bunun için gezin. Doğayı çekin, insanları çekin, hayvanları çekin.

19.Yapboz Yapmak

 • Herkes sevmez yapboz yapmayı. Bazıları da tek başına 1000 parçalık bir puzzle ı zevk alarak başlar ve bitirir aylar sürsede. Zamanın nası geçtiğini anlamayacaksınız bile. Tavsiyem tek başınıza yapmayın. Çok zor olabilir.

20.Oyun Oynamak

 • Oyun oynamak deyince akla hemen internet oyunları, online oyunlar geliyor. Evet bunlarda çok güze boş zaman öldürür. Ama ben daha çok monopoly, tabu, okey gibi 4 kişilil oyunlardan hoşlanıyorum. Arkadaşlarınızla kös kös oturmayın bir oyun alın. Çok eğleneceksiniz. Garanti veriyorum.

21. Evi Düzenlemek

 • Ne zamandır toplayayım, fazlalıkları atayım, düzenleyeyim dediğiniz evi, bodrumu, garajı boş zamanınızda halletmenin zamanıdır. Kolları sıvayın bakalım…

22.Buzluğa Yiyecek Depolamak

 • Habersiz çat kapı gelen misafirlerinize çalıştığınızdan dolayı bir şey ikram edemiyorsanız boş vaktiniz de bunalmadan hazırlayıp buzluğu doldurun. Sonra tek yapmanız gereken buzluktan çıkarıp ikram etmek. Bence ev hanımları için güzel bir madde.

İYİ EĞLENCELER 🙂

Konuyla ilgili sorularınız olur ise aşağıdaki form vasıtası ile sorabilirsiniz, hızlı bir şekilde cevap verilecektir.

Boş Zamanda Yapılabilecek 22 Aktivite” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir