Dudak ve Ağız Çevresindeki Kırışıklıklar İçin Yüz Yogası Hareketleri

Son zamanlarda sosyal alemde ünlenen ve bir çok kişi tarafından hem kaleme alınıp yazılan hem de bir çok videoya sahip konulardan biri yüz yogası. Birçok ünlü sosyal medya blogger’ı yüz yogası konusunda çoktan onlarca video çekti bile. Peki sürekli olarak duyduğumuz yüz yogası ne demek ? Yüz yogası ne işe yarar ? Yüz yogası neden yapılır ? Yüz yogası nasıl yapılır ? Yüz yogası ne kadar etkilidir ? Tüm bu soruları yanıtlamaya ve yüzümüzdeki her bir kırışıklık için hangi yüz yogası tekniklerini kullanmamız gerektiğini anlatmaya çalışacağım. Yüz yogasının hem erkekler hem bayanlar için faydalı bir konu olacağına inanıyorum.

Eğer 30’lu yaşlara yaklaşmakta iseniz veya 30’lu yaşları geçmekte iseniz, 40’lı 50’li yaşlara geldiyeseniz oluşan hafif kırışıklıklarla baş etmenin yollarını çoktan aramaya başlamışsınızdır. 20’li yaşların sonuna doğru siz de yüzünüzde hafif kırışıklıkların oluşmaya başladığını farketmişsinizdir. Bu kırışıklıklar genetiğe bağlı olarak veya günlük yaşamdaki alışkanlıklarınıza bağlı olarak oluşabilir. Örneğin anneizde dudak çevresinde kırışıklık oranı fazlaysa 20-30 yaş arasında sizde de belirginleşmeye başlayacaktır. Veya günlük hayatta su tüketiminiz az ise yüzünüzde kırışıklık oluşması kaçınılmazdır. Stres de kırışıklıkların oluşmasına zemin hazırlar. Eğer hayatınız boyunca herşeyi çok fazla kafanıza takan insanlar grubundaysanız kırışıklarınızın yaşıtlarınıza göre bir nebze daha fazla olabileceğini unutmayın.

Yaşımız arttıkça yüzümüz de form değiştirmeye ve kaslar gevşemeye başlar. Kısaca yüzümüz sarkmaya ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Yüz yogası da işte bu yüzümüzde bulunan kasları çalıştırarak güçlendirir. Böylece yüz yogası ile güçlenen ve çalışan kaslar gerilerek üzerindeki deriyi de gerginleştirir. Yüz yogasının avantajlarından biri de etkisini çok kısa sürede görebilmenizdir. Yüzde bulunan sorunlu ve hemen hemen herkeste bulunan veya bulunma ihtimali yüksek olan sorunlardan biri dudak çevresi kırışıklıklarıdır. Şimdi bu kırışıklıklar için hangi yüz yogası hareketlerini yapabileceğimizi inceleyelim.

Aşağıdaki dudak çevresi için göstermiş olduğum hareketleri her gün yaptığınızda birkaç ayda gözle görülebilir sonuç almanız çok yüksek ihtimaldir. Tabi bu alınan sonuç veya sonuç alma süresi kişiye veya günlük yaşantı tarzına göre değişir. Örneğin sigara içen bir insanda yüz yogasına daha geç zamanda yanıt alınırken, sağlıklı beslenen bir insanda daha çabuk cevap alabilirsiniz.

Dudak çevresi kırışıklıkları için yüz yogası hareketleri :

1. Yüz yogası hareketi : Yanak şişirme

dudak ve ağız çevresi kırışıklıklarını yok etmek veya önlemek için ilk yüz yogası hareketimiz yanak veya ağız şişirme hareketidir. Yüz yogasına başlarken ilk bu hareketten başlayacağız. Günde iki seans yeterlidir. İsterseniz daha fazla da yapabilirsiniz hiç bir zararı yok. Her seansta yanak şişirme hareketini en az 20’er kere tekrarlayın. şişirin bırakın. Şişirin bırakın. İşte bu kadar. Aynı yanak şişirme hareketini bir sağ yanak, bir sol yanak şişir şeklinde yapabilirsiniz.

  • yüzü şişir bırak, şişir bırak
  • sağ yanak şişir, sol yanak şişir,sağ yanak şişir, sol yanak şişir

 

2. Yüz yogası hareketi : Ağız ve burun arası çizgiler için

Yapacağımız ikinci yüz yogası hareketi ise gene dudak çevresinde oluşan kırışıklıklar için çok faydalı bir yüz yogası hareketi. Bu hareket bilhassa ağız ve burunun arasında kalan ve bir çok kişi de zamanla belirginleşmeye çalışan ve bizi olduğumuzdan daha yaşlı gösteren çizgiler ile savaşıyor. Bu hareketi yapmak için iki elimizin işaret parmaklarını bu ağız ve burun arasında kalan elmacık kemiklerimizin altındaki çizgilere koyup, gülmeye çalışıyoruz. Gül bırak, gül bırak. Ve elmacık kemiklerimizin altındaki kaslarımızı çalıştırıyoruz. Yüz yogasında yaptığımız şey yüzümüzdeki kasları çalıştırmak. Tıpkı vücudumuzda sıkılaşmasını istediğimiz bir bölge için spor yapmamız ve oradaki kasları çalıştırmamız gibi.Bu hareketi yaparken işaret parmaklarımızı yukarı doğru çekerek bira kırışıklık bölgesini gerginleştiriyoruz. Bu hareketi de 20 kere gül bırak, gül bırak şeklinde devam ediniz. Yüz yogası uyguladığınız bölgede hareketlenme hissediyorsanız kaslar çalışıyor, doğru yoldasınız demektir.

  • çek,gül,bırak,gül,bırak

 

3. Yüz yogası hareketi : Ağız ve burun arası çizgilere masaj

Bu yüz yogası hareketimizde de az önceki yüz yogası hareketindeki gibi iki elimizin işaret parmaklarını kullanacağız. İki elimizin işaret parmaklarının uçlarını burun kanatlarımızın bittiği noktaya resimdeki gibi yerleştiriyoruz ve küçük daireler yaparak masaj yapıyoruz. Bu ayrıca bir akapuntur tedavisinde kullanılan harekettir.Bu masajı da 30 saniye boyunca aralıksız yapmaya devam edin.

  • parmakları dairesel çevir,masaj yap

4. Yüz yogası hareketi : Kalem Hareketi

Bu yüz yogası hareketi özellikle hemen dudak üstünde oluşabilecek veya oluşmuş olan kırışıklıklar içindir. Özellikle sigara içenlerde sigarayı dudakları tutuş biçiminden dolayı istemsiz olarak kırışıklık oluşur. Bu kırışıklıklar için çok çok yararlı bir yüz yogası hareketi olacaktır. Mutlaka tavsiye ederim. Evet hareketimize başlayalım. Dudaklarımızı içe dönük tutarak bir kurşun kalemi dudaklarımızın arasına alıyoruz ve ileri geri yuvarlıyoruz. Bu hareketi yaparken itebildiğimiz kadar ileri ve itebildiğimiz kadar geriye yuvarlıyoruz. Bu sırada alt çenemizi de ileri geri yaparak gerdirmiş oluyoruz. Bu yüz yogası hareketi dudakların kendisinin güzelleşmesi içinde çok faydalı bir yüz yogası hareketidir.

4. Yüz yogası hareketi : OOOOO Hareketi

Çok basit ve isminden de anlaşılan bir yüz yogası egzersizi. Ağzınız ile ooo yapın ve bu şekilde dışarı hava üfleyin.

 

4. Yüz yogası hareketi : Balık Hareketi

Yanaklarınızı içeri çekin ve dudaklarınızı resimdeki gibi balık şeklinde yapın. Bu şekildeyken biraz zor biliyorum ama gülmeye çalışın. Hem eğlenin hem yüz yogası egzersizlerini tamamlayın.

 

Dudak ve Ağız Çevresindeki Kırışıklıklar İçin Yüz Yogası Hareketleri” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir