Mutfağımız nasıl sürekli temiz kalır ?

Evimizi nasıl sürekli temiz tutabiliriz ? Büyük ev temizlikleri nasıl daha kolay yapılır ?Ev temizlik ile ilgili ipuçları nelerdir ? Ev temizliği ile ilgili işimizi nasıl kolaylaştırırız ? Yorulmadan, büyük temizliklere girmeden evimizi nasıl sürekli olarak temiz tutabiliriz ? Büyük temizlikleri kolayca nasıl yapabiliriz ? Kolay temizliğin püf noktaları nelerdir ? Mutfakta Hızlı Temizlik Nasıl Yapılır ? Hızlı temizlik nasıl yapılır ?

Ev hanımlarını evlerinde, yuvalarında huzurlu ve mutlu hissettiren şey evlerinin sürekli temiz ve düzenli olmasıdır. Temiz ve düzenli bir evde kahveni yudumlayıp oturmak kadar huzur verici mutlu edici başka bir şey var mıdır. Bence yoktur. Yemek yapmaktı, ev işi yapmaktı, çocuklarla uğraşmaktı derken bazen evimizi yeterince sürekli olarak temiz tutamayabiliyoruz. Bazen mutfakta evde alıp başını gidiyor.

Evimizi sürekli olarak temiz tutmak için uygulayabileceğimiz püf noktaları ve ipuçları mevcut. Bu püf noktalarını sürekli olarak uygularsak hem eliniz alışacak hemde evimiz sürekli temiz ve düzenli kalacak. Bazen büyük temizliklere girişmeye vakit olmaz. Misafir çat kapı geliverir. Çalışan bayanlarızdır ve sürekli temizlik yapmaya vakit kalmaz. Büyük temizlikler büyük yorgunluklar yerine bu ipuçları uygulayarak hayatın genel akışından bu temizlik işini halletmiş oluyoruz. Bu püf nokta ve ipuçlarını en azından bir süre uygulayıp denemenizi tavsiye ederim. Çok fazla vakit alan temizlik gibi bir ev işinin süresini kısaltın ve kendinizi daha çok vakit ayırın.

Mutfakta Hızlı Temizlik Nasıl Yapılır ?

Çoğumuz mutfaktaki işleri yemek pişirmenin en sonuna, hatta yemekler yendikten, misafirler gittikten sonraya bırakırız. O bulaşıklar dağ gibi olur, ocak kirlenir, yerler kirlenir, Bulaşık makinasına konacak bulaşıklar bile mutfağın üzerinde birikir. Yemek pişirirken kullandığımız malzemeler, tabaklar, kaşıklar hala mutfağın üzerinde durur. Mutfağınızı çok büyük temizliklere girişmeden pratik olarak kolayca sürekli temiz tutmanın yolları var. İşte o pratik ipuçları ve püf noktalar :

 • Yemek pişirirken yanınızda bir ıslak bez olsun.Sürekli mutfakta kullandığımız sarı bezlerde olabilir. Temiz ve hafir sabunlu olması yeterli. Yemek pişirirken etrafa damlayan suları, yemek artıklarını oluşur oluşmaz hemen o bezle alıverin. Böylece bu lekeler kuruyup sertleşmeden sizi uğraştırmadan kolayca temizlenecek, sonradan size vakit kaybettirmeyecektir. Yemek pişirirken veya mutfakta çalışırken de hiç bir yerde sonradan temizlenmeyi bekleyen lekeler kalmayacaktır.

 • Mutfakta çalışma esnasında kullanılan ve oluşan bulaşıkları, kepçe, tabak, kase vb. mutfak malzemelerini anında ya yıkayın yada durulayıp bulaşık makinasına hemen koyun. Böylece etrafta hiç dağınıklık, kötü kokan bulaşık, kirlilik kalmayacak ve mutfakta çalışırken bile etraf  ev sürekli temiz kalacaktır.
 • Yemek pişirirken veya mutfakta çalışırken kullandığınız ve işi biten malzemeleri hemen anında raflarına kaldırın. Örneğin salçayı kullandınız, tereyağını kullandınız. Bu malzemeleri yemek pişene kadar mutfağın üzerinde tutarak dağınıklık yaratmayın. Kullanın ve hemen dolaba kaldırın. Hamur işi yaparken unu kullanın ve kavanozu hemen kaldırın.
 • Her yemek pişirme işinden sonra mutfak dolaplarına, buzdolabına, beyaz eşyalara bulaşmış lekeleri sabunlu bez ile hemen kurumadan silin.

 • Yemekler yendikten sonra çıkan tabakları, çatal bıçakları bekletmeden hemen durulayıp bulaşık makinesine koyun.
 • Tezgahı sabunlu bez ile silin.
 • Yerleri el süpürgesi ile hemen alın. Ve bu kadar içiniz rahat keyfinize bakın.

Mutfakta Alışkanlık Haline Getirmeniz Gereken Kurallar

 • Kendinize bir kurak koyun. Örneğin her bulaşık makinasını çalıştırdığınızda içine bir buzdolabı rafı da ekleyin.
 • Her makinayı boşaltırken bir bölümün mutfak dolap içini silin. Örneğin bir gün bardakları koyarken bardak rafını silin. Diğer gün tabakları yerleştirirken dolaptaki tabak rafını kontrol edin ve lekeleri silin.
 • Her fırın kullanımından sonra fırını ve fırın tepsisini tertemiz bırakmalıyız. Yoksa sonradan kuruyan lekeler bize uzun bir vakit kaybı olarak geri döner.

 • Her Ocak kullanımında ocağı kullanım sırasında temiz tutmalı ve hiç bir lekenin kurumasına izin vermeden anında halletmeli temizlemeliyiz.
 • Buz dolabınızı ve buzluğunuzu sürekli temiz ve düzenli tutmak istiyorsanız, bütün fazlalıkları anında atın. Çürümüş bozulmuş gıdaları nasıl olsa kullanırım diye asla saklamayın. Size kötü koku, bakteri,leke ve kirlilik olarak büyük bir iş yüküyle geri dönecektir. Buzdolabınızı düzenli tutarsanız zaten temziliği çok kolay olacaktır. Buzdolabında herşeyin yeri belli olmalıdır. Ve hep o yer kullanılmalıdır. Hiç birşey açıkta kalmamalıdır.

Bu kuralları mutfakta alışkanlık haline getiriseniz uzun ara verilerek yapılan mutfak dolabı silme veya buzdolabı içi temizleme gibi işleri sonradan çok zahmete girmeden vakit bile ayırmadan hayatın genel akışında halletmiş olursunuz. Hiç bir ekstra veya uzun zaman ayırmadan mutfağınızın sürekli olarak teretemiz kaldığını farkedecksiniz.

Mutfakta Hızlı Temizlik için kullanılacak temizlik Malzemleri Nelerdir ?

Mutfakta hızlı temizlik yapmak istiyorsanız sahip olmanız gereken ve çok işinize yarayacak bazı temizlik metaryallari var.

 • Mikrofiber Bezler
 • El Kurulama Bezi
 • Kullan-At ıslak Mendiller
 • Yağ Çözücü
 • Kireç Çözücü
 • Tel
 • Bulaşık Süngeri
 • Bulaşık Fırçası
 • Yüzey Temizleyici
 • Çamaşır Suyu

Evimiz Nasıl Sürekli Düzenli Kalır 1.Kısım yazımı okumak için tıklayın.

Evimiz Nasıl Sürekli Düzenli Kalır 2.Kısım yazımı okumak için tıklayın.

Konuyla ilgili sorularınız olur ise aşağıdaki form vasıtası ile sorabilirsiniz, hızlı bir şekilde cevap verilecektir.

Mutfağımız nasıl sürekli temiz kalır ?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir