Fethiye’de Kahvaltı Yapılabilecek Yerler

Fethiye’ye Ölüdeniz’e tatile geldiniz ve şöyle güzel, kaliteli ve fiyat olarak da uygun bir mekanda kahvaltı yapmak istiyorsunuz. Belki Fethiyelisiniz ve Fethiye’de yaşıyorsunuz. Yada bir şekilde yolunuz Fethiye’ye düştü ve kahvaltı edecek iç açıcı bir yer arıyorsunuz. Ama fethiye’de kahvaltı yapılabilecek mekanlar hakkında çok bilginiz yok. Size Fethiye’de kahvaltı edilecek her türden mekanı tanıtmaya çalışacağım. Tanıtacağım bu Fethiye’de kahvaltı edilebilecek yerler arasında yürüyerek, toplu taşıma araçları ile veya sadece kendi aracınız var ise gidebileceğiniz mekanlar var. Sizlere Fethiye’de kahvaltı yapabilecek yerleri anlatırken bu tarz ayrıntıları teker teker açıklayacağım.

1. Gölevi Restaurant

Fethiye’de kahvaltı edilebilecek yerler dendiğinde, akla öncelikle doğa güzellikleri gelir. Çünkü Fethiye doğa güzellikleriyle ünlü bir ilimizdir. Fethiye’de kahvaltı yapılacak yerlerden ilki ve benim favorim Fethiye Göl evi restaurant. Fethiye Gölevi Restauranta nasıl ulaşım sağlayabiliriz ? Fethiye Göl evi Restauranta kahvaltı etmek istiyorsanız ve buraya gitmek istiyorsanız mutlaka kendi aracınız olmalı. Çünkü buraya toplu taşıma ile ulaşım yoktur. Fethiye göl evi bir köyün içerisinde yer alıyor. Yemyeşil büyük bir arazi ve içersinde 2-3 katlı bir bina var. Ve tabi ki isminden de anlayabileceğiniz gibi bu yeşil alanın içerisinde bir küçük göl yer alıyor. Fethiye göl evine kahvaltı yapmak için gittiğinizde sizi öncelikle kapıda ufak şirin bir köpek karşılıyor. Bu köpekten korkmayın çünkü tek amacı hoş geldin demek 🙂 Bu hoş karşılamadan sonra çalışanlar sizi yeşil alana buyur ediyor. Restoran girişinin tam karşısında boş bir alan var. Burası da restaurantın otoparkı olarak kullanılıyor. İster göl kenarında bir masaya, isterseniz gölün daha uzağına ama ağaçların arasındaki masalara oturabilirsiniz. Fethiye’de kahvaltı edilebilecek ve doğal güzelliğe mekanlardan biri olan Fethiye göl evinin kahvaltısına gelince kahvaltısı gayet zengin. Daha çok köy kahvaltısı özelliğine sahip olduğu için köy yumurtası, peyniri, tereyağı çok lezzetli. Ortamın verdiği mutluluk, yeşillik, gölde tatlı tatlı süzülen ördekler, yanınıza koşturan köpek. Bunların hepsinin verdiği huzur tabi biraz iştah açıyor bilginiz olsun 🙂

Fethiye Göl evinde kahvaltı fiyatını merak ediyorsanız gelelim kahvaltının ücreti konusuna. Kahvaltı fiyatı kişi başı 30 TL. Bize portakal suyu içer misiniz dediler bizde içeriz dedik. portakal suyunu kahvaltının içerisine dahil gibi soruyorlar. Ama değilmiş 🙂 Sadece kahvaltı 30 TL. Fethiye gölevinde yaptığınız kahvaltı zengin, hem gözünüze hem damağınıza hitap eden bir kahvaltı. Hamur işleri, reçel çeşitleri vs. bakımından da ayrıca zengin.  Tabi bu 2019 fiyatları bilginiz olsun.

2. Ölüdeniz-Babadağ Zirve Cafe

Fethiye’de kahvaltı edilebilecek yerler dendiğinde pek çok az kişinin aklına Fethiye Ölüdeniz Babadağ gelir. Pek çok kimse burada bir restroranın dahi olduğunu bilmez. Genelde babadağ’a yalnızca yamaç paraşütü yapmak için gelindiğini zannederler. Halbuki babadağ bir orman ve milli parktır ve burada muhteşem manzaralı bir cafe restaurant bulunur. Kahvaltısı aşırı bir zenginlikte değil fakat sırf bu manzarayı rahat rahat keyfini çıkara çıkara izlemek bile yeter insana babadağında. Ayrıca eğer yamaç paraşütü yapmak istiyor fakat cesaret edemiyorsanız kendinizi alıştırmanın ve ikna olmanın en iyi yolu burada biraz vakit geçirmek. Tüm kalkışları ve uçuşları burada kahvaltı ederken izleyebilirsiniz. Fethiye’de Yamaç Paraşütü yazımı okumak lütfen için tıklayın. Babadağ’ında bulunan ve Fethiye’de kahvaltı yapılacak yerler listesine giren bu mekanın adı ise zirve cafe. Zirve cafe paraşütçülerin 1800m pisti dedikleri pistin hemen yanında yer alıyor. Ayrıca Fethiye’de gezilecek yerlerin başında geliyor. Adından da anlaşılacağı gibi zirve cafenin bulunduğu yükseklik 1800 metredir. Ve muhteşem bir manzaraya sahiptir. Kahvaltı ederken bütün Ölüdeniz’in altınızda olmasına ve bu manzara doyamacaksınız. Size tavsiyem kendinizi fotoğraf çekmeye kaptırıp bu güzelliği kaçırmayın. Telefonu bırakın ve sadece keyfini çıkarın.

Fethiye babadağ’da muhteşem ölüdeniz manzarasında kahvaltı etmenin bedeli nedir sorusuna gelince, tek kişi kahvaltı fiyatı 25 TL. Yani dört duvar arasında aynı ücrete kahvaltı edeceğinize, gözünüz gönlünüz açılarak fethiye ölüdeniz babadağ’da kahvaltı etmenizi öneriririm.

3. Yeşil Vadi

Hemen yanı başınızda yüzen ördekler,  etrafınızda koşuşturan tavuklar,  alabalık havuzu, derenin tam ortasında uzanabileceğin, uyuybileceğin bir sedir, gözlerini kapattığında duyduğun sadece rüzgar ve akan suyun melodisi, üzerine sarkan ağaçlarla gölgeliğe gerek bile duymadığın bir masa ve tüm bu güzelliklerin içinde kurulmuş ev sıcaklığında bir kahvaltı sofrası.  Hem huzur mekanı hem çadırseverler için muhteşem bir kamp alanı.

Evet. Burası sanki unutulmuş bir cennet. Kahvaltı ve kahvaltı sonrası bir gezinti.

4. Köyceğiz Yuvarlakçay

Köyceğiz ilçesinin sınırları içeriisnde yer alan yuvarlakçay piknik alanı Fethiye’liler tarafından bile çok fazla bilinmiyor aslına bakarsanız. Yuvarlakçaya kahvaltı etmek için veya balık yemek için gitmek istiyorsanız kendi aracınızın olması şart. Hatta kendi aracınız ile bile burayı bulmak tabelalardan dolayı zorlaşıyor. Fethiye’ye çok yakın bir konumda olan yuvarlakçay yaz aylarında bile serindir. Akan suyun sesiyle huzur bulacaksınız. Fethiye’deyseniz ve boş vaktiniz varsa mutlaka buraya bir hafta sonu kaçamağıyla kaçmanızı ve şahane bir köy kahvaltısının tadınız çıkarmanızı şiddetle tavsiye ederim.

5. Fethiye Kordon : Kahve Diyarı

Fethiye’de kahvaltı edilebilecek yerler başlığı için önerebileceğim bir mekanda Fethiye kordonda, sahilde denize sıfır olarak bulunan kahve diyarı. Neredeyse kahvaltı için uğrak yerim diyebilirim. Gerek konumunun verdiği kolaylıktan, gerek sahildeki temiz havasından, gerekse çok keşfedilmemiş olduğundan dolayı sesiz sakin oluşundan, hiç bir zaman çok kalabalık, bağrış çağırışlı görmeyişimden ötürü Fethiye’de kahvaltı için sık sık gittiğim bir mekandır. Çalışanlar çok ilgili. Bir dediğinizi iki etmiyor ve anında yapıyorlar. İki çeşit kahvaltıları var. Serpme ve klasik kahvaltı. Neden bilmiyorum ama serpme kahvaltısı daha çabuk hazırlanıyor. Eğer iki kişi gittiyseniz size tavsiyem iki tane klasik kahvaltı sipariş edeceğinize, iki kişilik serpme kahvaltı söyleyin. Daha çabuk hazırlanacaktır. Kurumsal bir firmanın verdiği profosyonellik, sadelik, hizmet kendini farkettiriyor. Konumu çok kolay olduğundan dolayı Fethiye’nin birçok yerinden yürüyerek dahi Fethiye kordonda bulunan kahve diyarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Serpme Kahvaltı kişi başı : 22,5 (En az iki kişi için ve 2019 fiyatı)

6. Önallar Köy Sofrası

Fethiye’de yer alan Önallar köy sofrası; kahvaltı için çok tercih edilen ve özellikle hafta sonları tıklım tıklım olup yer bulunamayan çok eskiden beri var olan bir restorandır. İlk leşfettiğimde urayı neden bukadar seviyorlar ki demiştim. Çünkü sahilde, deniz kenarında, havuz kenarında vs. değildi. Normal bir cafe idi. Yazın bahçesi açık oluyormuş. Sanırım bahçesinin güzelliğinden dolayı tercih ediliyor. Ben kışın gittim. Hafta sonuydu.Ama gende de kalabalıktı. Oturmaya masa bulmak bile çok zor olmuştu. Tam bir aile mekanı. Herkes çocuklarıyla geliyor. Rahatça kahvaltılarını ediyorlar. Sahanda yumurtasına bayıldım. Ayrıca ekmek yerine bazlama veriyorlar o da gayet lezzetli. Diğer kahvaltılara göre ekstra bir güzelliği veya çeşidi yok. Ama zenginlik bakımından yeterli. Yazın açık havada daha güzel olacağını düşünüyorum.

Serpme kahvaltı ücreti kişi başı: 20 TL (2017 fiyatı)

7. Faralya

Kabak koyu tarafına doğru faralya yolunu takip ederseniz bu tarz birçok köy kahvaltısı mekanı bulabilirsiniz. Manzarası şahane vadiye bakan bu restorantlar sezon boyu açık.


8. Ölüdeniz

Fethiye ölüdeniz’in turkuaz renginin manzarasında güzel bir kahvaltı etmek ve çayınızı yudumlamak istiyorsanız ölüdeniz kordonu tam yeri. Restoran,cafe ve büfeler sadece sezon içerisinde açık. Ve sezon içerisinde fiyatlar biraz normal kahvaltı mekanlarında yüksek oluyor bilginiz olsun. Ölüdenizde ortalama kahvaltı fiyatı 25-35 TL. (2018-2019)

9. Erasta AVM

Belki yolunuzun üstü olduğu için belki Fethiye’de kahvaltı etmek için yer aramak istemeyişinizden ötürü erasta avm de kahvaltı etmek istiyor olabilirsiniz. Erasta avm de kahvaltı etmek için birçok mekan var. Ben eğer erasta avm de kahvaltı edeceksem tercihim Kahve Durağıdır. Kahve durağı, mekan olarak çok nezih ve elit bir ortama sahip. Alışveriş merkezinin önünde bulunan süs havuzunun hemen yanında yer alan kahve durağının bir çok masası da bu havuzun hemen bitişiğinde bulunuyor. Akan suların sesi, bir deniz manzarasını aratmıyor. Hiç değilse boş duvarlara bakarak kahvaltı etmiyorsunuz. Özellikle yaz ayları için kahvaltı edilebilecek bir cafe. 

10. Limon H2O Restaurant

Büyük kahvaltı günümüzü fethiye limon h2o da gerçekleştirdik. Hizmetten ve kahvaltı menü çeşitliliğinden çok memnun kaldık. Gayet eliy bir ortam. Fethiye’de iki adet limon bulunuyor ve birbirlerine çok yakınlar. Biri daha cafe tarzı, diğeri ise daha restoran tarzında. Biz restoran olanda serpe kahvaltı ettik. Ücreti kişi başı 30 TL. Yalnız kahvaltınızı bracha dönüştürmemeye çalışın çünkü öğle vakti aşırı bir kalabalık oluyor ve hiç boş masa dahi kalmıyor.

11. Fethiye Şovalye Adası

Fethiye’nin farklı ve gezilmesi gereken yerlerinden biridir şovalye adası. Tam da fethiyenin ortasında deniz kenarından, fethiye’nin o muhteşem kordonundan görülen şovalye adası. Bu adada bir restoran bulunuyor. restoranın adını açıkçası hatırlamıyorum çünkü genelde şovalye adasındaki restoran olarak geçiyor. Zaten küçük bir ada olduğu için tek restoran var. Peki bu adaya nasıl gideceğiz sorusuna gelirsek. Adaya en yakın fethiye bölgesi olan şat restorana yakın limanımsı bir yerden tekne kalkıyor. Bu tekne zaten restorantın teknesi ve bu tekneye ekstra bir ücret ödemiyorsunuz. Kahvaltıya dahil oluyor. Bu tekne her saat başı şat restorant kısmından kalkıyor. Dönüşte ise buçuklu saatlerde şovalye adasından kalkıyor. Fethiye şovalye adası kahvaltı ücretine gelince belki biraz pahalı gelebilir ama tek ücreti ve kahvaltısını özellikle manzarasını dikkate alınca değdiğini göreceksiniz. Zaten kaç kere gidiyorsunuz önemsemeyin ve gidin bence 🙂 gidiş dönüş tekne ücreti dahil kahvaltı kişi başı 30 TL.  Hem adayı gezmek hemde farklı bir kahvaltı mekanı için tavsiye ederim.

12. Çalış – Yörük Müzesi

Fethiye’ye geldiyeseniz çalış plajını duymuşsunuzdur ve gezmek görmek istemişsinizdir. Hatta belki çoktan gitmişsinizdir. Ama fethiye yörük müzesine gitmediyseniz harika bir kahvaltı mekanını kaçırdınız demektir. Benim gibi kahvaltı öğünü sizin için çok çok önemli ve vazgeçilmez ise buraya mutlaka uğrayın derim. Sizde kahvaltıda çok çeşit seviyorsanız buranın kahvaltısını unutamayacaksınız. Açıkçası benim favori mekanlarım arasında ilk sırayı aldı. kahvaltıda verilen gözleme, bazlama ve peynir türleri sizi fazlasıyla tatmin edecek ve doyuracak. Serpme kahvaltı ücreti kişi başı 30 TL. (2018-2019)

13. Fethiye DSİ (Fethiye Devlet Su İşleri)

Şaşırmış olabilirsiniz. Kahvaltı ve DSİ’nin ne ilgisi var diye. Şaşırmanızın nedeni fethiye devlet su işlerinin yerini, konumunu ve manzarasını görmemiş olmanızdır. Fethiye devlet su işleri fethiye’nin en güzel yerlerinden ve kordonda yer almaktadır. Önü tamamen açık deniz ve manzarası harikadır. Kapalı ve açık kısmı olmakla beraber kahvaltı salonu üst katta olduğu için diğer mekanlara göre manzarası bir tık öndedir. Belki aklınızda şöyle bir soru belirebilir. Ama biz memur veya personel değiliz Dsi’ye girip kahvaltı edebiliyormuyuz diye. Cevap evet. Herkes DSİ’ye gelip kahvaltı edebiliyor. Kahvaltı ücreti 16 TL. Fiyat gayet uygun. Kahvaltının içeriğine gelince; kahvaltı açık büfe şeklindedir. Normal bir otel kahvaltısı olarak düşünebilirsiniz. Reçel çeşitlerine doyacaksıınız. Pek hamur işi veya sahanda yumurta tarzı kahvaltılıklar yok. çok çeşitli tatmin edecek bir kahvaltı beklemeyin. Fiyatı manzarasına kahvaltısına baktığımızda gayet güzel. Ama dediğim gibi kahvaltıda hamur işleri peynir çeşitleri vs. zengin bir kahvaltı bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.  İçeri girerken muhtemelen güvenlik size nereye gittiğinizi soracaktır. Kahvaltıya geldik demeniz yeterli olacaktır.

14. Kayaköy Efetto

Kayaköy fethiye’nin gene gezilip görülmesi gereken bir yerleşim yeri. Efetto ise kahvaltı için farklı mekanlar ararken keşfettiğim bir yer. Sırf kahvaltı için efetto’ya gitmenizi tavsiye etmem açıkçası. Ondan önce daha az yol giderek daha güzel kahvaltı edilecek mekanlar mevcut listede 🙂 Ama Kayaköy’e zaten gezmeye gittiniz ve kahvaltı edecek yer arıyorsanız burayı ziyaret edebilirsiniz. Mekan yeşillikler içinde genişçe bir alana sahip. Etrafta tavuklar köpekler dolaşan doğal bir mekan. Kahvaltı için dışarı yeşilliklerin arasında bir masaya veya içeri ağaç ve kitap kokularının arasına oturabilirsiniz. İki seçenekte güzel. kahvaltı fiyatı  30 TL. Açıkçası fiyatına değdiğini düşünmüyorum kahvaltının. Kahvaltı normal bir kahvaltı. Tek farkı reçel çeşitlerini aşırı fazla gelmesi. Bu kadar reçel çeşidi geleceğine peynir çeşidi gelse daha iyi olurdu 🙂  Sırf Kayaköy’de olduğu ve turistik bir bölgede olduğu için fiyatının bu kadar pahalı olduğunu düşünüyorum. Parkın içerisinde kahvaltı etmekten bir farkı yok. Dediğim gibi sırf turistik mekan olduğu için fiyat yüksek maalesef.

Herkese Afiyet Olsun : )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir