Gözaltı Morlukları, Şişlikleri ve Gözaltı Torbaları

Sadece dış görünümünden dolayı rahatsızlık duyduğumuz göz altı morlukları aslında çeşitli hastalıkların da habercisi olabilir. Göz altı morluklarıyla ilgili merak edilen bir çok soru var. En başta da göz altı morlukları neden oluşur veya göz altı morlukları sonradan mı oluşur ? Hangi sebepten meydana gelen gözaltı morluklarını gidermek mümkündür ? Göz altı morluklarından tamamen kurtulmak mümkün müdür ? Göz altı torbaları ve gözaltı morlukları arasında bir ilişki var mıdır ? Gözaltı morluklarının ve torbalarının yaş ile ilgisi var mıdır ? Sizin şikayetçi olduğunuz şey gerçekten gözaltı morluğu mu yoksa siz birazcık fazla mı hassassınız ?

’25 Yaşındayım ve kendimi bildim bileli gözaltı morluklarım benimle. Bazen çok belirginler bazen de azlar ama hep varlar.’ Bu kişideki göz altı morluğunun sebebi tamamen genetik. Sizinkinin sebebinin ne olduğuna tabiki de bir hekim karar verecektir ama bir nebze olsun cevap bulmak istiyorsanız aşağıdaki sorularla kendinize yanıt bulabileceğinizi düşünüyorum.

Göz altı morluğu nedir ?

Göz altlarımızda oluşan mor halkalardır.

Göz altı morluklarının nedeni nedir ?

Gözaltı morluklarının oluşumunun çok çeşitli sebepleri vardır. Bu sebeplerin bir kısmı bizim müdehale edemeyeceğimiz, bir kısmıda bizim yaşam tarzımızdan dolayı kendi yaptığımız yanlışlardan dolayı meydana gelenlerdir.

Kısaca maddeler halinde özetlemek gerekirse göz altı morluklarının ve torbalarının sebebleri ;

 • Genetik
 • Kemik Yapısı
 • Uykusuzluk
 • Alerjiler
 • Burun Akıntısı
 • Hiperpigmentasyon
 • Güneş ışınları
 • Hormonlar
 • Kötü Beslenme
 • Vitaminsizlik
 • Vücudun Su Tutması
 • İlaçlar
 • Yaş
 • Hamilelik veya Regl Dönemi
 • Yaşam Şekli
 • Alkol
 • Sigara

Tabiki bu konuda doktorunuzdan yardım almalısınız. Ama kendi kendize de kısa bir test uygulayabilirsiniz.

Parmak uçlarınız ile gözaltınıza cildi gerecek şekilde 30 saniye kadar kibarca hafif bir baskı uygulamanızı istiyorum. Bu testin sonunda gözaltınıza dikkatlice bakın, gözaltlarınızdaki mor halkaların koyuluğu sizce arttıysa bu halkaların sebebinin genetik ya da yaşlanmaya bağlı olduğunu söyleyebilirim. Şayet koyu halkanın şiddeti değişmediyse mor halkalarınız ultraviyole maruziyetine ya da alerjiye bağlı olabilir. Şayet gözaltı morluklarınız az miktarda azaldı ise morlukların sebebi damarsal yapıların görünür olmasına ve pigmentasyon fazlalığına hatta her ikisine birden bağlıdır.

Göz altı morluk ve torbalarının çözümü nedir ?

Gözaltı morluk ve torbalarının çözümünü ulaşabilmek için önce nedenini tespit etmemiz gerekir. Eğer gözaltı morluklarınızın sebebi genetik ise aşağıdaki yöntemler gözaltı morluklarınızı gözle görülür derecede azaltacaktır ama tamamen gidermeyecektir. Eğer gözaltı morluklarınızın sebebi yorgunluk, uykusuzluk vs. gibi sonradan meydana gelen durumlardan ötürüyse aşağıdakü yöntemlerle gözaltı morluk ve torbalarınızdan tamamen kurtulabilirsiniz. Lütfen bu yöntemlerin yapabildiğiniz kadar çoğunu uygulamaya çalışın.

İşte O Pratik Çözümler :

1. Gece geç saatlere kadar uyanık kalmayın, erken yatmaya çalışın. Her gün ortalama aynı saatlerde uyanmaya çalışın. Günde en az 7 saat uyumalısınız. Bu madde sadece gözaltı morluk,şişlik ve torbaları için değil sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir beyin için de önemlidir.

2. Çok fazla bilgisayar başında durmayın. Her 5 dakikada bir gözlerinizi kapayarak veya uzak bir yere bakarak dinlendirin.

3. Gözlerinizde kuruluk varsa eczanede satılan ve hiç bir zararı olmayan gözyaşı sularından kullanabilirsiniz. Çünkü göz kuruluğu da gözaltı morlukllarına, şişliklerine ve Gözaltı torbalarına neden oluyor.

4. Vücudunuzu susuz bırakmayın. Gün içerisinde yeteri kadar su içmemek gözaltı morluklarına ve torbalarına neden oluyor. Sabahları uyanır uyanmaz içebilmek için başucunuzda bir bardak su bulundurun.

5. Gözlerinizin üzerine birer salatalık dilimi uygulayabilirsiniz. Çok etkili ve basit bir yöntem.

6. Kullanılmış çay poşetleriniz gözlerinize koyabilirsiniz. Gerçekten çok göz altı morlukları için çok etkili.

7. Patatesi yuvarlak dilim şeklinde dilimleyin. Ve iki dilimi buzdolanında 15 dakika beklettikten sonra çıkarıp gözlerinizin üzerinde bekletin.Bu sizi rahatlatacak ve varsa göz çevresi ağrılarınıza da iyi gelecek günün yorgunluğunu atmanızı sağlayacaktır.

8. Gözaltınıza hiç bir kozmetik ürünü uygulamayın. Peeling,sabun, leke giderici, temizleme jelleri gibi ürünler göz çevrenizi daha kısa sürede yaşlandıracak ve kırışıklıkların hızlanmasına neden olacaktır. Jel kıvamında, içeriğinde parfüm olmayan hafif nemlediricileri kullanabilirsiniz.Nemlendirmek göz altı morluklarına, şişliklerine ve gözaltı torbalarına iyi gelecek ve görünürlüklerini azaltacaktır.

9. Gözaltınıza aşırı makyaj yapmaktan kaçının.

10. Gözaltı morluklarınıza iyi gelecek ve cildinizi tazeleyecek bir yöntemde Gül suyudur. Her akşam ve sabah pamuğa damlatılmış birkaç damla doğam gül suyu ile göz çevrenizi fazla bastırmadan nazikçe silin. Farkı ilk günden göreceksiniz.

11. Göz altı morluğunuzdan çok şikayetçitseniz ve hemen tamamen geçsin istiyorsanız bir demotoloji uzmanına danışarak lazerle gözaltı morluğu tedavisini araştırabilirsiniz.

Sağlıklı Günler Dilerim.

Konuyla ilgili sorularınız olur ise aşağıdaki form vasıtası ile sorabilirsiniz, hızlı bir şekilde cevap verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir