Kars Doğu Ekspresi Hakkında

Uzun zamandır eşimle birlikte doğu ekspresi hayali kuruyorduk. Ama hiç ciddiye binmemişti bu hayal. Doğu ekspresi ile Kars’a gitme isteğimiz ciddiye binene kadar istediğimiz zaman bilet bulup gidebileceğimizi sanıyorduk. Evet çevreden doğu ekspresine çok zor bilet bulunuyor, bilet bulamıyoruz gibi cümleler duyuyorduk fakat Kars’a doğu ekspresi ile gitmenin bu kadar zor olduğunu hiç düşünmemiştik. Nasıl bilet bulduğumuzu ‘Doğu ekspresine nasıl bilet buldum’ yazısında anlatacağım. Faydalı olacağını düşünüyorum.

Biz Kars doğu ekspresi turuna biletimizi Ankara’dan binişli şekilde ve 4 kişi olduğumuz için örtülü kuşetli olarak geçen vagondan aldık. Ama doğu ekpresi ile Kars’a gitmeyi o kadar kafamıza koymuştuk ki eğer yataklı vagon bulamasaydık herşeyi göze alıp koltukta gidecektik. Belki vardıktan sonra yorgunluğumuzu atmamız biraz uzun sürecekti ama göze almıştık.

Normalde Doğu ekspresi Ankara’dan Kars’a gitme süresi 24 saat olarak görünüyor. Bizim trenimiz biraz rotarlı geldiği için bu süre 28 saati buldu. Yani eğer Kars’a varış saatiniz ile ilgili bir plan yapıyorsanız trenin geç varacağı ihtimalini göz önünde bulundurun. Doğu ekspresi tren saatleri sabit. her gün aynı saate Ankara’dan kalkıyor. Doğu ekspresi Ankara’dan kalkış saati 18.00. Eğer bizim gibi Ankara’ya uzak mesafede bir yerden gelip trene binecekseniz biraz erken çıkın çünkü biz treni az kalsın kaçırıyorduk. Doğu ekspresine Kars’a gideceksek bari karlı manzaralar olsun dedik kışın çıktık bu tura. Ama fethiye’den Ankara’ya gelirken yolda kaldık. O yüzden siz siz olun ve doğu ekspresine bilet bulmuşken treni kaçırma riski almayın. İşi sağlam tutun. Zira tren Ankara’dan tam vaktinde kalkıyor. Kimseyi bekleme lüksü yok.

Şimdi genel olarak Kars doğu ekspresi treninden bahsedeceğim. Dediğim gibi ilk aşama trene bilet bulmak. Ama hangi vagona ? TCDD sitesine girdiğinizde trene biniş ve varış noktalarını işaretliyorsunuz. Tarihi seçiyorsunuz. Seçmeniz gereken bir seçenek daha var o da vagon tercihi. Vagon tercihi kısmında 3 adet seçenek beliriyor.

Kars Doğu Ekspresi Treni Vagon seçenekleri

  1. Yataklı vagon (2 kişilik)
  2. Örtülü Kuşetli (4 kişilik)
  3. 2+1 Pulman (yani koltuk)

Şimdi sırayla resimlerle bu vagonları tanıtalım.

  Yataklı (2 Kişilik)

Kars doğu ekspresinde en zor bulunan ve en erken biten oda türüdür. Gerçekten bilet bulmak çok zor. Odada 2 adet tek kişilik yatak ,buzdolabı, masa bulunuyor. Görevliler odaya yerleştikten sonra terlik, havlu, yatak örtüsü getiriyor. Doğu ekspresinde en konforlu kısım.

Örtülü Kuşetli (4 kişilik)

Biz 4 kişiydik ve bu şekilde daha kolay bilet bulabileceğimize inandığımız ve daha eğlenceli geçeceğini düşündüğümüz için bu seçeneği tercih ettik doğu ekspresinde. 4 kişilik örtülü kuşetli vagon. Karşılıklı 2 adet altlı üstlü ranza varmış gibi düşünebilirsiniz. Yataklar tam 1 kişilik. ortada ufak masa tarzı bir çıkıntı bulunuyor. İçecek vs. içerken iş görüyor. ufacık odada nasıl 4 kişi kalacağız 24 saat diyeblirsiniz. Sürekli odada durmak zorunda değilsiniz. Trende restoran bölümü bulunuyor. Burada da Cafe gibi oturabilirsiniz. Odadan daha ferah ve 2 taraflı camdan manzarayı seyredebileceğiniz bir alan. Restoran hakkında daha geniş bilgi için. ‘Doğu ekpresinde yemek’ yazısını okuyabilirsiniz.

2+1 Pulman (yani koltuk)

Doğu ekspresinde pulman diye belirtilen bölüm koltuklu bölümdür. 3+1 diye belirtilmesinin nedeni vagonda tek sırada 3 adet koltuğun bulunması ve bu koltukların 2 koltuk koridor ve 1 koltuk şeklinde sıralanmasıdır. Diğer seçeneklere göre daha konforsuz olmakla beraber açıkçası uzun yolculuk için özellikle 24 saat gibi bir yolculuk için biraz zor ve yorucu geçebilir. Ki rotardan dolayı bizim doğu ekspresi yolcuğumuz Kars’a kadar 27 saat sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir