Kırışıklık Oluşumunun Nedenleri ve Çözümleri

Kırışıklar hem moralimizi bozar hemde bizi olduğumuzdan yaşlı göstererek günlük yaşantımızdaki psikolojimizi kötü yönde etkiler. Peki bu yüzümüzde belirli bir yaştan sonra hatta genç yaşlarda bile oluşabilen kırışıklıklar neden oluşur ? Kırışıkların oluşmasını engelleyebilir miyiz ? Yada kırışıkları geciktirebilir miyiz ? Kırışıksız daha genç görünebilir miyiz ? Kırışıklara çözüm olarak estetik tıbbi uygulamalar son günlerde çok sıradan bir hal almaya başladı.

Kırışıkların oluşum nedenlerini bilirsek aslında kırışıkların erken oluşumunu engelleyebilir veya geciktirebiliriz. Aslında günlük yaşantımızdaki çok basiy bazı yanlış alışkanlıklarımızı değiştirerek kırışıklıkların artmasını veya oluşmasını engelleyebiliriz. İşte kırışıklarımızın oluşmasının nedenleri ve basit çözümleri :

1. Güneş Etkisi

Günlük yaşantımıza güneşe ihtiyacımız var. Hepimiz güneşli havada yürümeyi gezmeyi, güneşin tenimizi okşamasını severiz. Ama her şeyin olduğu gibi güneşin fazlası da zararlı. Maalesef güneş ışınları yüzümüzde kırışıklık oluşturabiliyor. Bu yüzden yaz aylarında özellikle çok dikkatli olmalıyız. Öğle saatlerinde dçok fazla güneşe maruz kalmamaya çalışmalıyız. Doğru bilinen yanlışlardan biri de güneş kreminin sadece yaz mevsiminde veya sadece tatilde güneşlenirken kullanılması gerektiği. Kesinlikle yanlış bir düşünce. Eğer güneş yüzünden kırışıklıklarınızın oluşmasını ve cildinizin bozulmasını veya cilt lekelerinizin oluşmasını istemiyorsanız yüksek faktörlü güneş kreminizi her gün, yürüyüşe dahi çıksanız kullanın. İnce bir taba şeklinde yüzünüze uygulayın.

Güneş ışınlarının etkisiyle istemsiz bir refleskste bulunuruz. Gözlerimizi kısarız. Bu göz kısma davranışı alışkanlık haline gelirse yüzünüzde ve göz çevrenizde kalıcı kırışıklıklara neden olabilir. Peki bu nedenle oluşabilecek kırışıkların nasıl önüne geçebiliriz. Çözüm çok basit. Güneş gözlüğü. Evet bazen kış mevsiminde dahi özellikle karlı havada gözlerimizi kısarız. Bunun sebebi güneş yansımasıdır. O halde tıpkı güneş kremi gibi güneş gözlüğünü de yıl boyunca yaz kış mevsimi diye ayırt etmeden kullanmalı ve alışkanlık haline getirmeliyiz. Şimdi eğer güneş gözlüğünüz yoksa çok geç olmadan mutlaka bir tane edinin.

2. Yüz Mimik ve İfadelerimiz

Yaşamımıza devam ederken farketmeyiz ama sürekli yaptığımız bize özel, bizi biz yapan yüz mimik ve hareketlerimiz vardır. Bunlar bizi biz yapar evet. Bazen komiklik olsun diye yaparız bu mimikleri ama yaptığımız bu ifadeler, istemsiz yapılan mimikler belli bölgelerde kalıcı kırışıklıklara neden olur. Çok basit bir örnekle açıklamak gerekirse kızdığımızda veya normal dururken kaşlarımızı çatmamız. Kaşlarımızı çattığımızda iki kaş ortasında çizgile belirmeye başlar. Eğer zamanında farkedip bunu durdurmaz ve devam ederseniz bu kaş arasındaki çizgiler giderek belirginleşir. Başka bir örnek daha vermek gerekirse, kaşları kaldırmak. Bu da bazı insanlarda istemsiz yapılır. Bazısı tek kaşını kaldırabilir. Dikkat edin bu insanlarda kaldırdığı kaşın tarafındaki yatay alın çizgileri daha belirgindir. Bunun çözümü ise gene çok basit. Daha dikkatli olmak ve sürekli aynı mimik hareketiniz yapmaktan kaçınmak.

3. Sigara ve Alkol

Bu maddeyi hepimiz çok iyi biliyoruz ki alkol ve sigara vücudu normalden çok daha hızlı bir şekilde yıpratır ve yaşlandırır. Vucuttaki suyu tutarak dokuların susuz kalmasına neden olur. Bu da kırışıklıklara zemin hazırlar. Alkol ve sigaradan dolayı oluşan kırışıklıkların geri dönüşü çok zordur ve çok daha çiddi sağlık sorunlara neden olur. Eğer kırışıklarınızın erken oluşmasını ve daha yaşlı göstermek istemiyorsanız alkol ve sigaradan hayatınız boyunca uzak durmanız gerekiyor.

4. Uyku Süresi ve Pozisyonu

Her şeyde olduğu gibi uyku konusunda da ne fazlası ne de azı mantığını uygulayabilirsiniz. Yani ne yetersiz uyku ne de ihtiyacınızdan faz aşırı uyku. Gece uyunan uyku vucudun arınmasını, enerji depolamasını ve yenilenmesini sağlar. Cilt için de çok yararlı olan uykunun miktarı sizin yıpranmanız da ve kırışıklarınızın oluşmasında etkilidir. Ayrıca uyku sırasında aldığını uyku pozisyonu ilerde oluşabilecek boyun, gerdan ve yüz bölgesindeki kırışıklıkların sebebi olacaktır. Bunun çözümü ise aslında çok basit. Uyurken yan ve yüz üstü pozisyonlardan kaçınıp sırtüstü pozisyonda yatmalısınız. Biliyorum herkesin bir uyuma pozisyonu ve alışkanlığı var ve bunu değiştirmek çok zor olabiliyor. En azından aklınıza geldikçe sırtüstü pozisyonda uyumayı denerseniz sürekli aynı yan veya yüzüstü pozisyonda yatmamış bir nebze de olsun alışkanlığınızı değiştirmiş olursunuz.Örneğin sürek sağ yanağınızın üzerine yatıyorsanız kaçınılmazdır ki yüzünüzün sağ bölgesinde kırışıklık oluşacaktır. Çünkü gece boyu sekiz saat aynı pozisyonda durmuş olacaksınız demektir.

5. Stres ve Gerginlik

Stes ve gerginlik özellikle kadınlarda çok büyük bir dert. Erkekler konuya göre daha soğukkanlı ve rahat olabiliyor. Bayanlar ise istemsiz olarak ufak şeyleri bile kafasına takabiliyor. Stres her hastalığın tetikleyici olduğu gibi kırışıklıkların oluşmasına, yaşlanmanın ve yıpranmanın hızlanmasına neden oluyor. Biliyorum istemsiz yapıyoruz ve kafaya takmamak, rahat olmak çok zor. Ne kadar çok elimizden geldiğince soğukkanlı olmaya çalışırsak o kadar hem sağlığımız hem dış görünüşümüz için daha iyi olacaktır. Şunu da unutmayalım stresten dolayı erkenden kırışıklarımız oluşursa, onları görüp daha çok strese girebiliriz.

6. Cilt Kuruluğu

Vücudun nasıl suya sürekli olarak ihtiyacı varsa cildimizin de neme ihtiyacı vardır. Her gün düzenli olarak mutlaka cidinize uygun bir nemlendirici kullanıın. Nemlendiriciyi kullanırken sadece yüzünüze değil el ve boyun bölgenizi asla es geçmeyin. Kırışıklık oluşmasına uygun ve nemlenmeye ihtiyacı olan bölgelerderdir. Çantanızda, masanızda yani el altınızda mutlaka nemlendirici bulundurun. Nemlendiriciyi aşırı kullanmaktan kaçının. İhtiyacınız olan miktarı zaten cilt durumuna bakarak zamanla anlayabileceksiniz. Özellikle kışın kuruyan cilt nelendirilmesse ileride kırışıklığa dönüşmesi çok muhtemeldir.

7. Yer çekimi

Yer çekiminin etkisi ile cildimiz yaş ilerledikçe aşağıya doğru çekilmeye yani sarkmaya başlar. Yer çekiminden dolayı oluşan bu sarkmalara maalesef bir çözüm yok. Yani yüzde yüz bir çözümü yok elbette yavaşlatmamız mümkün. Yüzümüzde oluşabilecek kırışıklıkları yavaşlatmanın yollarından biri son zamanlarda çok ünlü olan bir yöntem, yüz yogası. Yüz yogası, yüz kaslarını tıpkı vücut kasları gibi her gün çalıştırarak gerginleştirmeye ve sarmaların engellenmesine yönelik bir yöntem.

Dudak ve ağız çevresindeki kırışıklıklar için yüz yogası yazımı okumak için tıklayın.

8. Su İçmemek

Vucudumuzun her gün belirli litrelerde sıvı alması gerekir. Sıvı demek su demek gençlik demektir. Hergün ihtiyacınız kadar canınız istemese dahi su tüketmelisiniz. Bazı insanlar su içmeyi bile unutur gün içinde ama ilerki yaşlarsa vucuttaki susuzluk kırışıklık olarak geri dönecektir.

Kırışıklığa neden olan diğer nedenler :

  • Aşırı ve sürekli yapılan makyaj
  • Beslenme şekli, vitamin eksilikleri
  • Kötü havaya maruz kalma, egzoz, sigara dumanı vb.
  • Çevre kirliliği
  • Genler
  • Yanlış cilt bakım ve temizleme yöntemleri

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir