Pamukkale’de Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Pamukkale, Türkiye’nin Denizli ilinde bulunur ve doğal bir yapıya sahiptir. Kent Kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri kapsamaktadır. Daha çok kaplıcaları nedeniyle turistlerin tercih sebebidir.

 1. Pamukkale Travertenleri’nin her yerini gez !

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti 2017 :

Giriş ücreti kişi başı 35 TL. Bu ücreti ile neredeyse içerideki her yeri gezebiliyorsunuz. Pamukkale traveten’lerine girdikten sonra içeride bazı müzeler var ve bu müzelere de giriş ekstra ücretli. Size tavsiyem mutlaka müze kart alın. Ekonomik açıdan çok çok daha uygun oluyor. Türkiye’de istediğiniz her müzeye de ücretsiz girebilirsiniz. Pamukkale Traverten girişinden bile müze kartı temin edebilirsiniz. Kart ücreti ile Pamukkale Traverten giriş ücreti aynı paraya geliyor neredeyse.

Tabiki de Pamukkale deyince ilk akla gelen yer Pamukkale Travertenleridir. Size tavsiyem Pamukkale Travertenleri için genişce bir zaman ayırın çünkü içerisinde gerçekten gezilecek çok yer mevcut. Travertenin içerisine ancak belirli girişlerden çıplak ayakla girebiliyorsunuz. Bu yüzden Pamukkale Traveten içinde yürümek ve gezmek istiyorsanız havaların biraz sıcak zamanlarını tercih edin gitmek için. En azından soğuk olmasın. Biz soğukken gittik. Suyun aktığı yerler dışında tam anlamıyla ayaklarınız donuyor. Ama kışında suyun sıcaklığı çok güzel bir his veriyor, o da ayrı bir zevk tabi 🙂

2. Hierapolis Antik Tiyatro’sunda otur ve hayal kur !

.

Pamukkale Travertenleri için girişten geçtikten sonra sadece travertenlei değil birçok müze, kalıntı ve antik yerleşimler görceksiniz. Bu yüzden tarih seviyorsanız burayı gezmek biraz zamanınızı alacak. Pamukkale Travertenlerine girdikten sonra göreceğiniz yerlerden biri Hierapolis antik tiyatro. Şimdiye kadar birçok şehirde birçok antik kent ve tiyatro gezdim ama gördüğüm en beni benden alan antik tiyatro burası oldu. Pamukkale Traverten içinde girdikten sonra yürürmeye üşenmeyin ve mutlaka hierapolis antik tiyatrosuna gidin. Yürümeye üşenmeyin diyorum çünkü Pamukkale Travertenleri gerçekten çok büyük. Ve eğer içerideki herşeyi görmek istiyorsanız epey bir yürüyeceksiniz. Dilerseniz belirli ücret karşılığında küçük arabalardanda kiralayabilirsiniz. Ama tavsiyem gezerek yürümeniz.

3. Hierapolis Antik Havuza Gir ve Yüz !

Hierapolis Antik Havuz Giriş Ücreti 2017 :

32 TL’dir. Pamukkakale travertenlerine girdikten sonra ekstra ücretli girişe sahip yerlerden biri de antik havuzdur. Maalesef havuza girmek için müzekart geçmiyor fakat bu havuza değer 🙂

Pamukkale’ye geldiğinizde Antik Havuza mutlaka girin ve huzurun keyfini çıkarın. Suyun sıcaklığı nedeni ile rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca birçok hastalığın tedavisinde de etkilidir. Yapılan araştırmalara göre Antik Havuz, kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına  çok iyi gelmektedir. Bu da Roma Dönemi’nden itibaren Antik Havuz’un etrafında sürekli olarak sağlık merkezlerinin kurulmasının nedenini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Size tavsiyem havuza girecekseniz yanınızda mayo ve havlu getirin.

4. Traverten içerisindeki antik kalıntıları inceleyin !

5. Pamukkale Naturel Park’da manzaranın keyfini çıkar !

Pamukkale travertenleri yürüyerek gezdikten sonra aşağıda yer alan Naturel Park Restorantında dinlenebilir bir çay molası verebilirsiniz.

Veya muhteşem manzara ve doğa güzelliği karşısında yemek yiyebilirsiniz. Hemen yanı başınızda bir göl ve içerisinde onlarca yüzen ördek göreceksiniz. Açıkçası pamukkale naturel park’ın işletmeciğini pek beğenmedim. Cennet gibi bir yer içerisinde bulunan bir mekan daha düzgün işletilebilir diye düşünüyorum. Pamukkale Naturel park menü çeşitliliği, kahvaltı seçeneği, müşteri memnuniyeti bakımından daha üst seviyelerde olması gerekirdi fakat maalesef değil. Pamukkale naturel park yanındaki gölde binip gezebileceğiniz yunuslar ve yüzme havuzu bulunuyor. Pamukkale naturel parka genelde insanlar hazırlıksız gidiyorlar ama pamukkale’ye yazın geliyorsanız mutlaka yanınızda havlu ve mayo bulundurun.

6. Pamukkale Traverten’lerinden Uç !

Pamukkale Traverten’lerinde yapabileceğiniz bir aktivitede Yamaç Paraşütü. Ücreti çok pahalı değil ve kesinlikle bu eşsiz manzarada uçmak için sonuna kadar değer. Korkmayın ve uçun !

Pamukkale Travertelerinden uçmak için biz şurayı aradık ve çok memnun kaldık tavsiye ederim.

www.fethiyeyamacparasut.com

Pamukkale Yamaç Paraşüt için Telefon : +90 (541) 3345445

7. Pamukkale Kırmızı Su’yu Gez !

Pamukkale Kırmızı Su Pamukkale’deki sıcak su kaynaklarından ve gezilmesi görülmesi gereken yerlerden biri. Haritanızı açın ve rotanıza pamukkale Kırmızı su yazın 🙂

8. Karahayıt Şelalesi

Pamukkale’ye geldiğinizde ve Pamukkale’de gezilecek yerler diye araştırma yaptığınızda karşınıza çıkan yerlerden biri de Karahayıt Şelalesi. Maalesef bu yeri navigasyonunuza yazdığınızda bir konum çıkmıyor ya da yanlış çıkıyor. Yolda da tabelası ilk başta var sonradan kayboluyor. Biz sora sora da olsa karahayıt şelalesini bulduk. Daha doğrusu Karahayıt Şelalesinin yerini bulduk. Çünkü maalesef şelale kurumuştu. O yüzden sanırım tam yerini bulmak zordu.Evet zamanında karahayıt şelalesi gizli güzellik olarak geçen muhteşem doğa güzelliğine sahip bir yermiş. Ama maalesef şuan sadece suyun yolunu görebiliyorsunuz.

PAMUKKALE’DE OTEL TAVSİYESİ

Pamukkale’de bir gün kalacaktık. O yüzden arabada kalalım dedik. Genede otellerin fiyatlarına internetten bir bakalım dedik. Puanı çok yüksek olan bir otel kampanyada olduğunu gördük ve birazda turizm sektöründe olduğumuz için meraktan ( Bu otel nasıl bu kadar yüksek puana sahip olur ?) gidelim dedik. Ve iyi ki bu otele gelmişiz. ECE OTEL. Eşimle çok gezenti olduğumuzdan dolayı birçok farklı şehirde birçok farklı otelde kaldım. Beş yıldızlı otelde de kaldım. Ama o beş yıldızza bence bu otel 6-7 yıldız olmalı diyebilirim 🙂

Personel o kadar güler yüzlü ki çalışan herhangi biri ile yüz yüze geldiğinizde istemsiz sizinde içinizden gülümsemek geliyor 🙂 Odaya giriş yapar yapmaz kapınız çalınıyor ve oda servisi ve tatlı, şık bir sunum ile meyve suyu ikramı. Kahvaltısı yeterli derecede çeşitli. Odanın konforuna diyecek hiçbir şeyim gerçekten yok. Çok temiz, çok rahat, çok konforlu. Her şey düşünülmüş. Öve öve btiremeyesim var. Bazı otellerde terlik bile bulunmazken odada herşey ama her şey var. Banyosunda özel bir kaplıca havuzu var. İki tane musluk var. Birinden kaynar kaplıca suyu, diğerinden normal su geliyor. Otelden çıkış yaparken gene güler yüzlü resepsiyonist ‘bu da otelimizin bir hediyesi’diyerek bir poşey veriyor elinize.Resmen otele doyamadım. İçerisinde doğal yerel sabundan tutunda duş jeli terlik şampuan kübrit herşey var. Gerçekten güzel bir jest. Eşantiyon. ve reklam. Özellikle otel odalarından bir şeyler çalma hastalıkları olanlar için. Ben herhalde bunun için insanları utandırmak maksadıyla yaptıklarını düşündüm. Mutlaka tekrar ziyaret edeceğim.

Konuyla ilgili sorularınız olur ise aşağıdaki form vasıtası ile sorabilirsiniz, hızlı bir şekilde cevap verilecektir.

Bol Gezmeli Günler Dilerim 🙂

Pamukkale’de Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir